آیا استرس موجب معده درد عصبی می شود؟

حتما برای شما این سؤال پیش آمده است که آیا استرس موجب معده درد عصبی می‌شود؟ اگر هنگام بروز تنش‌های عصبی مانند ترس، خشم؛ احساس درد و سوزش در بالای معده و قفسه سینه احساس می‌کنید در ادامه این مقاله از سایت قوی شیم همراه ما باشید تا بدانید معده درد عصبی چیست و چه راهکارهایی برای مدیریت استرس وجود دارد.

آیا تنش های عصبی بر معده و دستگاه گوارش اثر دارد؟

استرس و تحریکات عصبی مغز موجب بهم ریختن ساختار دستگاه گوارش به خصوص معده می‌شود. دل درد ناشی از استرس، حالتی است که معده بر اثر غم، نگرانی، ترس و خشم اسید بیش از حدی را ترشح کرده و رفلاکس معده به وجود می‌آید. اغلب بیماری‌های دستگاه گوارش مبدأ روانی و عصبی دارند که روز به روز افزایش می‌یابد. شاید متوجه نباشید اما تمام مشکلات روحی و روانی ما به صورت خاموش، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و تغییراتی را در میزان ترشح هورمون‌ها به وجود می‌آورد. در نتیجه این امر موجب بروز التهاب و درد در گوارش و معده می‌شود.

استرس و دل درد| علائم معده درد عصبی

در یک نگاه کلی دل درد و معده درد عصبی می‌تواند با درد روده نمایان شود اما در بعضی مواقع علائم متفاوت است. نشانه های معده درد عصبی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

گرفتگی، پیچ خوردگی در شکم

اضطراب و استرس شدید

لرزیدن عضلات

حالت تهوع و سؤهاضمه

نفس تنگی

احساس سیری بلافاصه بعد از غذا

تکرر ادرار، نفخ و گرمی شکم

راهکارهای رهایی از معده درد عصبی|مدیریت استرس

مدیریت استرس موجب از بین رفتن معده درد عصبی می‌شود.

کنترل استرس یک مهارت مهم و ضروری به شمار می‌رود که لازم است همه انسان‌ها از آن بهره‌مند شوند. در این قسمت از مقاله راهکارهایی برای مدیریت سطح استرس برای پیشگیری از معده درد عصبی ارائه شده است. مدیریت استرس همراه و کمک کننده شما برای ساخت زندگی بهتر است و از همه مهم‌تر سلامت جسم را تأمین می‌کند. راهکارهای کنترل استرس شامل موارد زیر است:

شناسایی منبع استرس

برای رهایی از معده درد ناشی از استرس ابتدا عامل آن را درمان می‌کنیم. برای رفع استرس باید منبع آن تشخیص داده شود و برای آن بر عادت‌ها، طرز فکر خود متمرکز شوید.

خواب کافی و رفع معده درد ناشی از استرس

خواب به موقع و با کیفیت استرس را کنترل کرده تا موجب بروز معده درد عصبی نشود. برای یک خواب با کیفیت 30 دقیقه قبل از خواب از وسایل التکرونیکی از جمله تلفن همراه، تلویزیون فاصله گرفته و آن‌ها را خاموش کنید.

رژیم غذایی مناسب

برای تقویت معده و کنترل استرس رژیم غذایی خود را بهبود بخشید و مصرف غذاهای مغذی را افزایش داده سپس میزان کالری را کاهش دهید.

ورزش و تحرک کافی برای رهایی از معده درد ناشی از استرس

ورزش و فعالیت بدنی استرس را کنترل می‌کند.

ورزش کردن موضوع پرتکراری است و همه ما می‌دانیم برای مدیریت و حفظ سلامتی جسم و روح فعالیت بدنی بسیار مهم و ضروری می‌باشد. برای کنترل استرس ورزش‌های آرام از جمله پیاده‌روی، شنا، یوگاو… را امتحان کنید.

حفظ سلامت روده

برای تقویت روده و معده، بیشتر غذاهای حاوی فیبر و پروبیوتیک مصرف کنید زیرا پروبیوتیک موجب کاهش التهاب روده می‌شود.

پرهیز از مصرف کافئین

مصرف کافئین سطح استرس و اضطراب را افزایش می‌دهد و موجب بروز دردهای عصبی در معده می‌شود. برای جلوگیری از آن بهتر است نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای سیاه را مصرف نکنید.

آیا استرس موجب دل درد می‌شود؟

استرس و تنش های عصبی بر جسم اثر می‌گذارند که موجب بروز معده درد عصبی می‌شود.

علائم معده درد عصبی چیست؟

معده درد ناشی از استرس نشانه هایی از قبیل حالت تهوع، لرزیدن عضلات، تنگی نفس دارد.

آیا مدیریت استرس معده درد عصبی را از بین می‌برد؟

کنترل استرس، سطح ترشح هورمون‌ها را مدیریت کرده و التهاب روده و معده از بین می‌رود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!