حمام کردن در قاعدگی

تا به امروز بارها و بارها شنیده‌اید که استحمام در دوران قاعدگی، مضر است. این مسئله برای خانم ها و دختران جوان یک دغدغه و نگرانی به شمار می‌رود. با توجه به اندوخته های ذهنی یک باور منفی نسبت به این موضوع شکل گرفته و اغلب خانم ها حمام کردن در قاعدگی را مضر و ممنوع می‌دانند. مطالب بسیاری در این باره گفته شده و شایع است که استحمام یا شستن واژن؛ کیست، افتادگی رحم و دیگر بیماری ها را ایجاد می‌کند. در این مقاله از سایت قوی شیم به طور مفصل در مورد حمام کردن در قاعدگی صحبت کرده ایم .😉

حمام کردن در قاعدگی مفید است که موجب رعایت بهداشت فردی می‌شود.

آیا حمام کردن در قاعدگی مضر است؟

از آنجایی که عادت ماهیانه موجب گرفتگی عضلات و کمردرد می‌شود، یک حمام آب گرم می‌تواند این درد را تسکین بخشد و موجب سرحالی شما شود. بنابراین استحمام در قاعدگی مفید است. به عقیده پزشکان این امر مضر نبوده و حتی برای رعایت بهداشت فردی باید روزانه استحمام کرد. توجه داشته باشید که انواع میکروب ها در مایعات خونی رشد می‌کنند و برای جلوگیری از عفونت واژن باید در دوران عادت ماهیانه حمام کرد.

مزایای حمام کردن در قاعدگی

 خوبی ها و مزایای استحمام در عادت ماهیانه شامل موارد زیر است:

 • مهم ترین مزیت حمام کردن در قاعدگی؛ حفظ سلامت و بهداشت فردی است.
 • استحمام در دوران پریود موجب بهود روحیه و سرحالی🥰 شما می‌شود.
 • به واسطه دوش گرفتن با آب گرم، عوارضی مانند کمردرد و گرفتگی عضلات رفع می‌شود.
 • آرامش و خواب بهتر را به همراه دارد.
 • رعایت بهداشت فردی از بروز عفونت های؛ مخمری ولوواژینال، واژینوز باکتریایی و عفونت های دستگاه ادرار جلوگیری می‌کند.

شست و شوی واژن در قاعدگی، از بروز عفونت واژن پیشگیری می‌کند.

رعایت این نکات هنگام حمام کردن در قاعدگی، مهم است:

با توجه به گفته های قبلی استحمام در قاعدگی مضر نیست و عوارضی ندارد. با این وجود مهم است حین حمام کردن این موارد را رعایت کنید:

 • دمای آب را متعادل کنید. از آب سرد استفاده نکنید زیرا این امر موجب انقباض رحم، افزایش دردهای شکمی و عضلانی می‌شود. در مقابل آب گرم خون قاعدگی را زیاد می‌کند. پس بهتر است با آب و دمای متعادل حمام کنید.
 • نوار بهداشتی یا تامپون را قبل از خیس شدن دور بیندازید.
 • قبل از استحمام کامل، ناحیه تناسلی را با آب ولرم بشویید. شستشوی واژن هنگام حمام کردن در قاعدگی، میزان خون را کاهش می‌دهد.
 • اگر مبتلا به کم خونی هستید، از آب گرم برای استحمام استفاده نکنید؛ زیرا جریان خون را افزایش داده و افت فشار و سرگیجه😓 را به همراه دارد.
 • تا جایی که ممکن است از نشستن در وان خودداری کنید. در قاعدگی به صورت ایستاده حمام کنید. هنگام عادت ماهیانه دهانه رحم باز است و نشستن روی صندلی حمام موجب عفونت می‌شود.
 • برای شستشوی واژن از صابون کمتر استفاده کنید. pH  واژن از بروز عفونت جلوگیری می‌کند و صابون تعادل pH را برهم می‌زند و میزان ابتلا فرد به عفونت را افزایش می‌دهد.
آیا حمام کردن در قاعدگی مضر است؟

برخلاف باورهای غلط، استحمام در زمان پریودی مفید است. رعایت بهداشت فردی، ابتلا به انواع عفونت ها را کاهش می‌دهد.

حمام کردن در قاعدگی چه مزایایی دارد؟

مهم ترین مزیت آن رعایت بهداشت فردی است و پیشگیری از بروز عفونت ها.عادت ماهیانه عوارضی مانند کمردرد و گرفتگی عضلات را به همراه دارد. دوش آب گرم این درد را تسکین می‌دهد.

چرا هنگام قاعدگی باید ایستاده حمام کرد؟

در زمان پریودی از نشستن کف وان خووداری کنید؛ زیرا دهانه رحم باز است و با نشستن موجب عفونت می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!