علل چاقی ناگهانی شکم و پهلو

بسیاری از افراد چاقی ناگهانی شکم و پهلو را تجربه می‌کنند و اولین اقدام آنها مراجعه به باشگاه بدنسازی است. اضافه وزن ناگهانی درست زمانی اتفاق می‌افتد که شما قصد افزایش وزن ندارید! بهتر است بدانید، چاقی ناگهانی و بی دلیل به حالتی گفته می‌شود که بدون افزایش وعده غذایی یا کاهش تحرک خود دچار اضافه وزن شوید. در این مقاله از سایت قوی شیم، قصد داریم علل چاقی ناگهانی شکم و پهلو را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چاقی ناگهانی شکم و پهلو برای بسیاری از افراد رنج آور است.

چاقی ناگهانی شکم و پهلو چه علت هایی دارد؟

چاقی ناخواسته شکم و پهلو به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد و می‌تواند موقتی، دائمی و سریع باشد. در مواقعی عوارض مصرف برخی از داروها، روند افزایش وزن را سرعت می‌بخشند. در ادامه دیگر علل چاقی ناگهانی شکم و پهلو گفته شده است:

چاقی ناگهانی شکم و پهلو با تغییرات هورمونی

میزان ترشح هورمون‌ها بر وزن، اشتها، تایم سیری، مصرف انرژی و تولید سلول‌های چربی اثر می‌گذارد. تولید چربی موجب چاقی ناگهانی شکم و پهلو می‌شود. زمانی که هورمونی بیشتر یا کمتر از حد مجاز ترشح شود، تغییراتی مانند چاقی را در بدن به وجود می‌آورد. تغییر یک هورمون انقلاب ایجاد کرده و افزایش وزن ناگهانی را به همراه دارد.

کمبود پروتئین و چاقی ناگهانی

برنامه غذایی کم پروتئین، علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو است. افرادی که در رژیم غذایی خود کمبود پروتئین و فیبر دارند در معرض ابتلا به این عارضه قرار می‌گیرند. فیبر احساس سیری را بروز می‌دهد و کالری اضافی وارد بدن شما نمی‌شود. بر اساس تحقیقات اخیر، دریافت فیبر کافی از بروز چاقی ناگهانی شکم و پهلو جلوگیری می‌کند.

کمبود فیبر و پروتئین اشتها را افزایش می‌دهد.

  کمبود خواب، علل چاقی بی‌دلیل شکم و پهلو

با توجه به تحقیقات انجام شده، کمبود خواب در چاقی ناگهانی شکم و پهلو و  بالا رفتن یکباره وزن اثر دارد. تغییر زمان خواب، برنامه غذایی شما را بهم  می‌زند و پرخوری را ایجاد می‌کند. افرادی که درگیر بی‌خوابی هستند، علاقه زیادی به مصرف کربوهیدرات دارند.

بارداری

یکی از مهم ترین دلایل چاقی ناگهانی شکم و پهلو، بارداری است. در دوران بارداری، بدن برای پشتیبانی از رشد جنین دچار تحولاتی می‌شود؛ به عنوان مثال، افزایش چربی و احتباس مایعات از جمله این تغییرات است. برخی مادران برای تقویت و حمایت از جنین، غذای بیشتری می‌خورند. این مسئله نگران کننده نیست و مادران می‌توانند با دریافت ورزشی و غذایی مناسب، وزن خود را کنترل کنند.

استرس دلیل چاقی ناخواسته شکم و پهلو

اگر به دلیل مشکلات زندگی، استرس و اضطراب زیادی را تحمل می‌کنید امکان ابتلا شما به چاقی ناگهانی شکم و پهلو بیشتر می‌شود. استرس طولانی متابولیسم بدن را تغییر می‌دهد. معمولا افراد برای رهایی از آن و رسیدن به آرامش، غذا می‌خورند و پرخوری عصبی نشانه استرس بالا است. این کالری اضافی در قسمت شکم و پهلو جمع شده و موجب اضافه وزن می‌شود.

استرس موجب بروز چاقی ناگهانی شکم و پهلو می‌شود. پرخوری عصبی از علائم آن است.

 

چاقی ناگهانی شکم و پهلو ناشی از مصرف دارو

مصرف برخی داروها موجب افزایش وزن در بازه کم و چاقی ناگهانی شکم و پهلو می‌شوند. داروهای بسیاری وجود دارند که حجم چربی در قسمت شکم و پهلو را افزایش می‌دهند. از جمله آنها، داروهای ضدافسردگی و روان پریشی است.

سؤالات متداول

چاقی ناگهانی شکم و پهلو چه علت هایی دارد؟

کمبود پروتئین، کم خوابی، بارداری عوامل اصلی چاقی ناگهانی شکم و پهلو هستند.

آیا بی خوابی موجب چاقی ناگهانی شکم و پهلو می‌شود؟

کم خوابی برنامه غذایی را تغییر می‌دهد و تمایل فرد برای مصرف کربوهیدارت بیشتر می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!