چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟ بررسی راهکارهای اصولی

آیا تا به حال پیش آمده که بخواهید در دیدار اول، شخصیت افراد را کشف کنید؟ یا به دنبال راهی برای شناسایی ابعاد شخصیتی خود بوده‌اید؟ در واقع اغلب ما انسان‌ها دوست داریم باطن افراد را شناخته و برای پاسخ به رفتارشان، آمادگی لازم را داشته باشیم. چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟ راهکارهای متعددی مانند استفاده از تست و آزمون‌ها وجود دارد. برای اینکه بتوانید از برخی پیامدهای نامطلوب رابطه با افراد جلوگیری کنید، با قوی شیم همراه شوید تا راهکارهای مناسب و اصولی شناخت شخصیت افراد را بررسی کنیم.

شخصیت افراد را تاحدودی می‌توان با راهکارهای اصولی شناخت.

راهکارهای شناخت ذات و شخصیت افراد

از آنجایی که شناخت تمام ابعاد شخصیت امکان پذیر نیست، ما به دنبال شناخت نسبی افراد هستیم. همین که ویژگی‌های بارز دیگران را شناخته و بتوانیم رفتار آن‌ها را پیش بینی کنیم، کافی است. در این بخش از مقاله، بی درنگ به سراغ بررسی راهکارهای اصولی شناخت شخصیت افراد می‌رویم.

شناخت تیپ های شخصیتی|آرکتایپ یا کهن الگو

یکی از راه‌های مهم در مسیر شناخت شخصیت، بررسی تیپ‌ها و کهن الگوهای شخصیتی است. آرکتایپ یا الگو جامع رفتار، شخصیت فطری و ذاتی انسان را بررسی می‌کند. در روانشناسی یونگ، 4 کهن الگو اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. شخصیت پرسونا یا برساخته
  2. شخصیت سایه
  3. آنیما یا آنیموس
  4. خود

آزمون شخصیت شناسی MBTI

برای شناخت و دسته‌بندی انواع شخصیت دیگران، روانشناسان آزمون‌های مختلفی راطراحی کرده‌اند. یکی از معتبرترین آزمون‌های شخصیت شناسی، آزمون مایرز_بریگز یا MBTI است. بر اساس آن شخصیت انسان به 16 تیپ مختلف تقسیم می‌شود.

برای شناخت شخصیت افراد، می توان از آزمون‌ها استفاده کرد.

توجه به زبان بدن، راهکار شناخت شخصیت

Body language یا زبان بدن، نوعی ارتباط کلامی است که فرد بدون سخن گفتن و با حالت‌های بدنی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. زبان بدن، در واقع احساسات ما را بیان کرده و زبان ناخودآگاه ما به حساب می‌آید. در این قسمت با نمونه‌های زبان بدن آشنا می‌شویم:

مخاطب دست به سینه باشد:

این نمونه از زبان بدن، حالت تدافعی فرد را نشان می‌دهد. در واقع فرد با نظر شما موافق نیست و نمی‌خواهد آن را بپذیرد. اگر همزمان با دست به سینه، دست‌هایش را مشت کند مخالفتش با شما بیشتر است. برای اینکه حالت تدافعی را بشکنید، او را مشغول کار یا صحبتی کنید.

خاراندن گوش نمونه زبان بدن است:

اگر مخاطب حین گفت‌وگو با شما، گوشش را بخاراند احتمالا حرف‌هایتان لذت بخش نیست و خسته شده است. برای جلب توجه و رضایت او، موضوع بحث را عوض کنید یا حرف‌های جذاب بزنید.

توجه داشته باشید که زبان بدن مقوله طولانی و پیچیده‌ای است و قوی شیم💚 از شما می‌خواهد که بیشتر در این زمینه تحقیق کنید. البته برای تحلیل حالت‌های بدنی و شناخت شخصیت و رفتار فرد، یک حالت بدن کافی نیست و باید مجموع حرکات را در نظر بگیرید.

راهکار شناخت شخصیت، پرسش کلیدی

یکی دیگر از راه‌های کمک کننده در شناخت شخصیت افراد، پرسیدن سؤالات کلیدی است که شما را تا حدی با نظر و روحیات فرد آشنا می‌کند. کاربرد سؤالات کلیدی زمانی است که می‌خواهیم غیرمستقیم متوجه ویژگی‌های فرد شویم. به عنوان مثال مستقیم از فرد نمی‌پرسیم که شغلی دارد یا نه. به جایش می‌گوییم وقتت را چگونه پر می‌کنی؟

می‌توانیم بپرسیم:

 قهرمان زندگی‌ات چه کسی است؟

اگر حالت خوب نباشد، چه می‌کنی؟

توجه به طرز لباس پوشیدن افراد

اشتباه برداشت نکنید، منظور ما از این راهکار این نیست که هرکس لباس‌های گران‌تر و زیباتری بپوشد، شخصیت بهتر و قابل اعتمادی دارد! اصلا اینگونه برداشت نکنید!🙂

یکی از راه‌های شناخت شخصیت افراد، توجه به طرز پوشش آن‌ها است.

افرادی که رنگ‌های خنثی یا تیره می‌پوشند، دوست ندارند مورد توجه قرار بگیرند. معمولا کسانی که قانون گریزند. لباس‌هایی خارج از عرف و مد می‌پوشند.

چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟

راهکارهای متعددی مثل تست، توجه به زبان بدن فرد وجود دارد.

آیا توجه به زبان بدن در شخصیت شناسی اثر دارد؟

زبان بدن یک مؤلفه مهم در شناخت شخصیت است که نمونه های زیادی دارد.

تیپ‌های شخصیتی کدام‌اند؟

آرکتایپ‌ها یک الگوی رفتاری شخصیت هستند که 4 مؤلفه اصلی دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!