تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق در حال حاضر برای ساخت یک زندگی فعال بسیار کارآمد است. اگر بخواهید در دنیای امروز پیشرفت کنید، باید تفکرات خلاق و مغز آماده‌ای داشته باشید. در این صورت در جامعه و محیط کار حرفی برای گفتن دارید و موفق تر خواهید بود. برای بهره‌مندی از تکنیک‌های دستیابی به تفکر خلاقانه، در این مقاله از سایت قوی شیم همراه ما باشید.

تفکر خلاق زاویه نکاه شما را عوض می‌کند.

چطور خلاقانه فکر کنیم؟

تفکر خلاق در واقع به بخش نهفته در مغز گفته می‌شود که همواره در حال ایده پردازی و تراوش افکار خلاقانه است. افرادی که از این بخش به نحو احسنت استفاده می‌کنند؛ در زندگی روزمره خود موفق‌تر هستند. داشتن نگاه متفاوت به هرچیز و یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات روزمره از ویژگی‌های منحصر به فرد یک متفکر خلاق است.

شما عزیزان برای تقویت تفکر خود می‌توانید تکنیک‎‌های مفیدی را بیاموزید و روزنه جدیدی برای حل مسائل ایجاد کنید. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر است:

خلق ایده‌های متعدد

طوفان فکری یکی از تکنیک‌های تفکر خلاق به شمار می‌رود که اساس آن خلق ایده است. اغلب ایده‌های ما ناکارآمد هستند؛ در این صورت با بارشی از ایده‌های متعدد و کنار گذاشتن گزینه‌های نامناسب، می‌توانید ایده و تفکر خلاقی داشته باشید.

توسعه اطلاعات

برای داشتن یک تفکر خلاق و ایده‌های متعدد بهتر است اطلاعات و تجارب خود را افزایش دهید. برای کسب اطلاعات و آموزه‌های جدید می‌توانید کتاب بخوانید، پادکست گوش دهید.

بارش فکری یا حمله ذهنی

اساس این تکنیک پرسیدن سؤال‌های مکرر و طرح بلافاصله جواب برای آن است. پرسش و پاسخ سریع ذهن را بیدار و فعال می‌کند. این روش باعث بهبود تفکر خلاق می‌شود.

تفکرخلاق با تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی یک تکنیک خوب برای دستیابی به تفکر خلاق به شمار می‌رود. تصویرسازی یعنی فرد بدون تجربه واقعی بتواند در ذهن خود آن موضوع را احساس کند. روانشناسان معتقدند که اگر روش‌های آن را بیاموزید برای رسیدن به اهداف خود موفق‌تر خواهید بود.

تصویرسازی ذهنی موجب می‌شود آنچه را که وافعیت ندارد تجربه کنید.

در این مهارت ذهن بر موضوع خاصی متمرکز شده تا آن را برای تجربه کردن آماده کند.

یادداشت‌برداری نکات

تکنیک دیگر تفکر خلاق، نت‌برداری از نکات مهم است که این عمل باید عادت همیشگی شما شود. برای یادداشت برداری توجه داشته باشید که فقط نکات مهم مدنظر شما هستند و از حواشی و موضاعات فرعی بپرهیزد. این عمل ذهن را تقویت کرده تا همیشه به اصل موضوع بپردازد.

راه‌های تقویت خلاقیت

برای تقویت خلاقیت راه‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

ورزش و تحرک بدنی

ورزش کردن فقط سلامت جسمانی و تقویت عضلات را به همراه ندارد، بلکه ورزش منظم گردش خون را بهبود می‌بخشد تا فرایند تفکر بهتر شود. همچنین فعالیت و تحرک موجب شادابی روح شما شده و از اضطراب دور خواهید بود که در این صورت ذهن شما آزاد و باز است.

افزایش ساعات مطالعه

باید همیشه این را بدانید که شما همه چیز را نمی‌دانید و اطلاعاتتان کافی نیست. این فکر موجب می‌شود که همیشه تلاش کنید تا آگاهی خود را افزایش دهید. لازم است بدانید شما نمی‌توانید تمامی دانش‌ها را بیاموزید اما با مطالعه هدفمند موضوعات موردعلاقه خود می‌توانید، ایده‌های خلاقانه را ایجاد کنید.

اهمیت دادن به کودک درون

اگر بتوانید همیشه مانند یک کودک کنجکاو باشید؛ عملکرد ذهن خود را بهبود می‌بخشید. بازی کردن و معاشرت با کودکان موجب می‌شود از قوه تخیل آنها بهره برید.

معاشرت و بازی با کودکان قوه تخیل را تقویت می‌کند.

شجاعت و باور به خود

همه می‌دانیم ترس عامل مهم بقای انسان است اما در اغلب موارد عدم موفقیت را به همراه دارد. بیشتر افراد به دلیل ترس از شکست، نرسیدن، مسخره شدن حاضر نیستند توانایی خود را شکوفا کنند و از افکار خلاق خود بهره‌مند شوند.

تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق بخش نهفته مغز است و موجب می‌شود از دیدگاه‌های مختلف به موضوعات نگاه کنیم.

آیا افزاش اطلاعات تفکر را خلاق می‌کند؟

افزایش اطلاعات ذهن را تقویت کرده و ایده‌های بسیاری می‌سازد.

آیا باور داشتن به خود تفکر خلاق را تقویت می‌کند؟

اعتماد به نفس و باور به خود موجب می‌شود بدون ترس از شکست جلو بروید و توانایی های خود را کشف کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!