5 راهکار افزایش تمرکز هنگام مطالعه

آیا هنگام درس خواندن، تمرکز کافی ندارید؟ چگونگی بالا بردن تمرکز هنگام مطالعه یک دغدغه و چالش برای اغلب دانش‌آموزان و دانشجویان است. فرض کنید زمان کافی برای فهمیدن مطلبی یک ساعت باشد اما نبود تمرکز این زمان را افزایش داده و درکنار اتلاف وقت، خستگی را به همراه دارد. می‌دانیم دستیابی به تمرکز هنگام مطالعه دشوار است از این رو در این مقاله از سایت قوی شیم، 5 راهکار افزایش تمرکز هنگام مطالعه را بررسی کنیم.

راهکارهای افزایش تمرکز هنگام مطالعه متفاوت هستند.

 راهکارهای مؤثر در افزایش تمرکز هنگام مطالعه

تمرکز در زمان مطالعه طولانی، رکن اصلی یادگیری و فهمیدن مطلب به شمار می‌آید. از آنجایی که عدم تمرکز دلایل متعددی دارد برای رهایی از آن راهکارهای مختلفی موجود است.در ادامه مطلب 5 راهکار افزایش تمرکز هنگام مطالعه را مشاهده می‌کنید. این راهکارها عبارتند از:

انتخاب فضای مناسب

مکان مناسب و مرتب موجب افزایش تمرکز هنگام مطالعه می‌شود. در واقع اولین راهکار کمک کننده برای ایجاد توجه در زمان مطالعه، یک مکان خوب و آرام است.

بهتر است در انتخاب مکان موارد زیر را رعایت کنید:

  • همیشه فضایی که در آن راحت هستید را انتخاب کنید.
  • دمای مکان را کنترل کنید. هوای خیلی گرم یا سرد، تمرکز را به شدت کاهش می‎‌دهد.
  • میز مطالعه خود را تمیز و مرتب نگه دارید.
  • مکانی دور از دسترس دیگران انتخاب کنید.

کنترل استفاده از فضای مجازی

در دنیای امروزی شبکه‌های اجتماعی و مجازی قاتل وقت و تمرکز شما هستند. برای مقابله با این فضای مخرب، در زمان مطالعه تلفن خود را خاموش کرده و از خود دور کنید.خاصیت تکنولوژی و فضای مجازی وسوسه کردن است و اگر هنگام مطالعه در دسترس شما باشد ناخودآگاه دچار حواس پرتی‌ می‌شوید.

افزایش تمرکز هنگام مطالعه با تندخوانی

یک روش مؤثر و مفید برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه، تندخوانی است. این روش برای تمامی سنین و مقاطع تحصیلی مناسب است. توانایی و سرعت ذهن در پردازش کلمات شگفت انگیز است، بنابراین اگر سرعت مطالعه کند باشد ذهن خسته می‌شود. بهتر است سرعت مطالعه را افزایش دهید تا ذهن فرصت اضافی برای حواس پرتی نداشته باشد.

تندخوانی موجب افرایش تمرکز هنگام مطالعه می‌شود.

تندخوانی یا مطالعه سریع فرصت اضافی به ذهن نمی‌دهد و تمرکز را بالا می‌برد.

میزان علاقه در افزایش تمرکز هنگام مطالعه

علاقه و انگیزه عامل مهمی برای ایجاد توجه و افزایش تمرکز هنگام مطالعه می‌باشد. زمانی که دوست دارید مطلبی را بخوانید تمرکز شما بالا می‌رود. انگیزه و هدف قدرتمندی برای مطالعه داشته باشید. به طور مثال زمانی که علاقه ندارید درسی را بخوانید به تأثیر آن در معدل خود فکر کنید.😉

اصلاح سبک زندگی افزاینده تمرکز هنگام مطالعه

یکی دیگر از راهکارهای افزایش تمرکز هنگام مطالعه، اصلاح سبک زندگی و عادت‌های مخرب است. عدم تمرکز شما می‌تواند ناشی از خواب ناکافی، تغدیه نادرست و عدم فعالیت باشد. به طور مثال احساس سنگینی معده یا گشنگی میزان تمرکز را کاهش می‌دهد. بهتر است میزان مصرف غذا را کنترل کنید و بدانید وعده صبحانه در یادگیری شما بسیار اثر می‌گذارد. همچنین فعالیت و تحرک بدنی موجب سرحالی و افزایش بازدهی شما می‌شود.

آیا انتخاب مکان در افزایش تمرکز هنگام مطالعه تأثیر دارد؟

یک مکان آرام و مرتب، یادگیری و تمرکز را چند برابر می‌کند.

چگونه هنگام مطالعه تمرکز را افزایش دهیم؟

برای داشتن تمرکز هنگام مطالعه راهکارهای متفاوتی وجود دارد. انتخاب مکان مناسب یک راهکار مؤثر است.

آیا سبک زندگی موجب افزایش تمرکز می‌شود؟

خواب ناکافی و تغدیه نادرست، تمرکز را هنگام مطالعه کاهش می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!