یادگیری فعال چیست و چه روش‌ها و مزایایی دارد؟

این روزها احتمالاٌ با سوال یادگیری فعال چیست؟ مواجه شده‌اید و کنجکاو هستید تا بدانید (Active Learning) چه اثراتی خواهد داشت؟ امروزه معلمان از روش آموزش سنتی که متکلم وحده بودند، فاصله گرفته‎‌اند و از دانش آموزان یا دانشجویان خواسته می‌شود تا با استفاده از روش های یادگیری فعال بتوانند مشارکت در یادگیری و کارهای عملی علاوه بر آموزش‌های تئوری داشته باشند تا بتوانند در هر زمینه‌ای به تخصص خوبی برسند.

در این مقاله از سایت قوی شیم تصمیم گرفته‌ایم تا شرح کلی درباره یادگیری فعال داشته باشیم تا توانسته باشیم نقش کوچکی در فراگیر شدن این روش در بین جوانان داشته باشیم. با ما همراه باشید.

یادگیری فعال (Active Learning) چیست؟

یادگیری فعال (Active Learning) یک روش جدید و پویا است و می‌تواند در هر زمینه‌ای و با مدل‌های مختلف اجرا شود. در آن افراد به صورت انفرادی یا گروهی، نقش فعال در مباحث درسی دارند و تلاش می‌کنند با همفکری و تعامل با یکدیگر چالش‌ها و مشکلاتی که با آن مواجه می‌شوند را حل کنند و به ایده‌های جدید و خلاقی دست پیدا کنند.

یکی از سبک های یادگیری فعال مشارکت های گروهی است.
یادگیری فعال نقش مهمی در بهره‌وری دارد

بهترین روش های یادگیری فعال کدام است؟

روش‌های مختلفی برای نظریه یادگیری فعال وجود دارند که با توجه به هر زمینه‌ای می‌توان آن را اجرا کرد و به بازخورد خوبی رسید. اما می‌توانیم برای بهترین و مهم ترین انواع یادگیری فعال در دنیا به موارد زیر اشاره کنیم:

1-طوفان فکری در جمع راه بیندازید

یکی از روش‌های حل مسئله به صورت اصولی، طوفان فکری است. در این روش برای بیان راه‌ حل‌های مناسب، هر فردی ایده مورد نظرش را اعلام می‌کند سپس از بین آن‌ها چند ایده برای حل بحران یا مسئله استفاده می‌شود.

2-بازی‌ها ایده‌های جذابی هستند

یکی از متفاوت‌ترین سبک یادگیری فعال، بازی‌ها هستند. برای آموزش به بچه‌ها حتما از بازی‌هایی مانند پازل، کاردستی، نقاشی و… استفاده کنید تا یادگیری مسائل بخش جذاب و جالبی برایشان باشد.

3-کار گروهی نقش موثری در یادگیری فعال دارد

برای بیان افکار و ایده‌های جذاب گزوه‌های چند نفره تشکیل بدهید و از آن‌ها بخواهید برای موضوع خاصی بحث و گفت‌وگو کنند و پس از چند دقیقه نتایج مکالمه را با دیگر گروه‌ها به اشتراک بگذارند. این روش باعث می‌شود افراد با دیدگاه‌های مختلف رو به رو شوند و در آینده نظرات کارآمدی را داشته باشند.

انجام کارهای گروهی یکی از مهم‌ترین مهار‌ت‌هایی است که افراد باید یاد بگیرند.
همکاری و مشارکت در انجام کارهای گروهی

4-همفکری، سبک یادگیری فعال تاثیرگذار است

سعی کنید در کلاس سوال‌هایی را مطرح کنید که آسان به جواب نخواهند رسید. سپس از افراد بخواهید با کمک یکدیگر در مورد آن سوال فکر کنند و در تلاش آن باشند که به پاسخ ایده‌آلی برسند. همچنین می‌توانند پس از همفکری و بررسی برای تایم کوتاهی موضوع خود را کنفرانس دهند.

5-نظرسنجی عامل مهمی در آموزش است

اواسط توضیحات و آموزش‌های خود از دانش آموزان یا دانشجویان نظر بخواهید و با آن‌ها در تعامل باشید. سعی کنید از صحبت های قبلی خود از آن‌ها بپرسید و فیدبک بگیرید تا برای هر چه بهتر شدن روند یادگیری و آموزش نقش موثری داشته باشند.

شاید برایتان مفید باشد: بازی برای تقویت هوش هیجانی بزرگسالان

7 مزایای یادگیری فعال در افراد

نظریه یادگیری فعال مزایایی از جمله: افزایش تعامل، اعتماد به نفس، انگیزه و... در افراد می‌شود.
نظریه یادگیری فعال چه مزایایی دارد؟

1-مهارت‌های کار گروهی را افزایش می‌دهد.

2-نظریه یادگیری فعال، تعامل افراد را با یکدیگر بیشتر می‌کند.

3-بازدهی یادگیری را افزایش می‌دهد.

4-انتقادپذیری را بهبود می‌بخشد.

5-ایده‌های خلاق در زمینه‌های مختلف را ایجاد می‌کند.

6-انگیزه و اشتیاق افراد به یادگیری مطالب بیشتر می‌شود.

7-افراد در جمع‌های مختلف با اعتماد به نفس بیشتری وارد می‌شوند.

نتیجه گیری

پس از خواندن این مقاله پاسخ جامعی از یادگیری فعال چیست؟ را متوجه شدید و به این نتیجه خواهید رسید که با استفاده از شیوه یادگیری فعال می‌توانید در زمینه مهارت‌های فردی و گروهی پیشرفت خوبی داشته باشید. همچنین انواع روش های یادگیری فعال متنوعی را ذکر کردیم که با هر یک از آن‌ها می‌توانید فرآیند رشد و یادگیری هدفمندتان را سرعت ببخشید و مسیر را برای خود و اطرافیانتان آسان‌تر کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

ستاره سنجایشمشاهده نوشته ها

Avatar for ستاره سنجایش

کارشناس سئو و محتوا - محقق در زمینه توسعه فردی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!